O serialu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 - ciekawostki, forum

"W labiryncie" to serial obyczajowy z lat 1988 - 1990 wyprodukowany na zlecenie TVP, często nazywany "pierwszą polską operą mydlaną". Opowiada o środowisku farmaceutów i naukowców z warszawskiego laboratorium farmakologii klinicznej przy Instytucie Medycyny Klinicznej i Doświadczalnej oraz powiązanych z nim osób. Osią serialu są początkowo perypetie Ewy Glinickiej, która skończywszy studia rozpoczyna pracę we wspomnianym instytucie. W kolejnych epizodach poznajemy losy pracowników instytutu, ich rodzin, przyjaciół i wrogów. Jednocześnie obserwujemy codzienne życie Polaków z przełomu lat 80-tych i 90-tych. Uchwycenie trendów, mód i stylu życia tego czasu to, z dzisiejszej perspektywy, wielka zaleta tego serialu.

Serial realizowany był metodą telewizyjną na taśmie magnetycznej zamiast dotychczas używanego w serialach TV celuloidu. W sumie powstały dwie serie: pierwsza 52 odcinków, druga 68. Pierwszy odcinek serialu po raz pierwszy wyemitowano 30 grudnia 1988 roku. Ostatni epizod widzowie ujrzeli w czerwcu 1991 roku. "W labiryncie", ze względu na dość zwartą formułę i rozsądną ilość odcinków, powtarzano potem jeszcze kilkakrotnie, m. in. w 2005 czy 2009 roku. Podczas premierowej emisji odcinki były wyświetlane co tydzień (w środy o 21:45), każdy z nich trwał około 25 minut. Oglądalność serialu w szczytowym momencie popularności wynosiła ponoć 16 milionów widzów, co zapewne stanowiło 3/4 całego "rynku". Czas akcji serialu był w całości zbieżny z rzeczywistym kalendarzem.

Produkcja serialu została przerwana "w trakcie", bez żadnego przygotowania w fabule czy rozwiązania wątków. Wręcz przeciwnie: nawet w ostatnim odcinku pojawia się nowa, ważna postać.

"W labiryncie", mimo że koncepcyjnie i (ogólnie) technicznie taki sam jak współczesne telenowele, miał jednak swoje smaczki takie jak:

  • mnóstwo plenerów
  • wykorzystanie rzeczywistych miejsc i zwyczajnych, codziennych rekwizytów
  • dłuższe sceny
  • liczne ujęcia kamery "z ręki", sporo nietypowych dla tego gatunku ujęć i sposobów kadrowania
  • gwiazdorska obsada (Niemczyk, Voith, Kondrat, Lipowska, piosenkę tytułową śpiewa Markowski)
  • niedobór lub całkowity brak oświetlenia ;-)

Do dziś serial nie został wydany na DVD. Oficjalne wydanie przez TVP póki co nawet nie jest planowane.